Beslenme Kültürü

Beslenme, çocuklarımız için sadece yemek yeme olarak değerlendirilmez, aynı zamanda bir yaşam kültürü olarak planlanır. Sağlıklı ürünlerle uygun miktarlarda yeme-içme kültürü kazandırma, yemek adabı davranışları edinme konusunda da özel eğitimler verilir. (Çatal, bıçak, kaşık tutma, peçete kullanma, elleri yemekten önce yıkama, yemekten sonra diş fırçalama, ağızda yemek varken konuşmama vb…)

Yemek menüleri, İZBİLİM Beslenme Kurulunda belirlenir. Adı geçen kurul, diyetisyen ve gıda mühendislerimizin danışmanlığında, okul yönetimi, veli, öğrenci, öğretmen temsilcileriyle Okul Beslenme Şefi’den oluşur. Her ay, Beslenme Şefimizin hazırladığı master menü, kurulda önceki ay menüsü de dikkate alınarak tartışılır, son şekli verilir.

Okul Kafeteryası da İZBİLİM Beslenme Kurulu tarafından denetlenir, sağlığa uygun olmayan yiyecek ve içeceklerin satılmaması sağlanır.

Her gün öğleden sonraki uygun bir teneffüste, tüm öğrencilere meyve dağıtılır. Yaş gruplarına uygun şekilde tüm ya da bölünmüş olarak sunulur.